Zaawansowane urządzenia sterujące w układach elektrycznych - jaką rolę spełniają przekaźniki i styczniki.

Posted on 12/09/2020 8:34am

W układach elektrycznych i elektronicznych często może zajść konieczność sterowania pewnymi fragmentami obwodu za pomocą innych elementów. Doskonałym przykładem będzie tutaj pralka, w której układ sterujący musi w odpowiedniej chwili załączać i wyłączać elementy wymagające sieciowego napięcia, to znaczy grzałki i silniki. Nie byłoby to możliwe bez pewnych części, a do tego typu zastosowań przeważnie używane są styczniki i przekaźniki.
grzałki
Author: Toshiyuki IMAI
Source: http://www.flickr.com
Działają one na takiej samej zasadzie, to znaczy roboczym obwodem będzie sterował oddzielny, odizolowany układ który wysyła sygnały do załączenia lub wyłączenia. Różnica między tymi urządzeniami jest taka, że układy przekaźników wykorzystywane są do sygnałów niskoprądowych, przykładowo przy sterownikach PCL, a styczniki mogą sterować urządzeniami większej mocy - . Tak więc w przypadku pralek układem, który odpowiadał będzie za załączenie silnika jest stycznik, poza sprzętem AGD znajdują one zastosowanie przy lampach, wentylatorach i innych tego typu sprzętach.Styczniki przeważnie stosowane są jako jeden z elementów układów sterujących, do prawidłowej pracy będą potrzebować jednak dostarczenia w odpowiednim czasie sygnałów. Niekiedy będzie jednak potrzeba wyłączenia lub załączenia danego urządzenia w wyznaczonym czasie, i nie zawsze jest potrzeba montowania do tego specjalnego układu. Jak okazuje się jednak, bardzo dobrze w takiej roli będą się sprawdzać przekaźniki czasowe, których podstawową rolą jest właśnie sterowanie w zaprogramowanym przez użytkownika czasie.

Jeżeli po przeczytaniu tego tekstu uważasz, że warto byłoby bardziej poznać to zagadnienie, to jeszcze zerknij tutaj przeglądy urządzeń gaśniczych.

Całym sterowaniem zajmuje się przekaźnik, i na nim też bezpośrednio ustala się zakres czasu, po jakim ma zadziałać.

Element silnika
Author: Lanà
Source: http://www.flickr.com
Typowe przekaźniki czasowe mają ogromne możliwości sterujące, od dziesiątek sekundy do kilku dni - profesjonalne przekaźniki. Daje to naprawdę duże możliwości regulacyjne, zwłaszcza że samo programowanie czasu ogranicza się do ustawienia odpowiedniej wartości na przekaźniku. Niektóre modele są dużo bardziej zaawansowane, dzięki czemu można ich używać w bardziej skomplikowanych układach sterowania.

Tags: AGD, Grzałki, stycznik