Odlewnictwo sposobem wyrobu produktów metalowych

Posted on 10/12/2019 11:18am

Odlewnictwo jest sposobem na wytwarzanie produktów metalowych, które można w dalszej kolejności poddać obróbce. Co należy wiedzieć na wskazane zagadnienie, jeżeli interesuje nas ta kwestia? Nade wszystko odlewy można robić z wszelkiego typu metali, m.in. z miedzi, żeliwa czy ze stopów aluminium. Jak zapewniamy im odpowiedni kształt?

Odlewnictwo
Author: OKFoundryCompany
Source: http://www.flickr.com
Zasadnicza jest tutaj forma, której nadajemy właściwe rozmiary, zarysy i strukturę. Dzięki należytemu zaprojektowaniu formy odlewniczej pozyskamy potrzebne elementy, także bardzo skomplikowane, np. silniki oraz tłoki.

Szukasz podobnego tekstu na opisywany tu temat? Jeśli tak, to ten w serwisie na 100% także uznasz za zajmujący.

Nowoczesna technologia odlewania pozwala na wytwarzanie wyrobów z niezrównaną precyzją.

Jak przebiega cały proces odlewania metali? Na początku należy wykonać model rzeczy i wspomnianą wyżej formę odlewniczą. Powinniśmy dodatkowo pamiętać, że wzorce i forma powinny być trochę większe od oryginalnego obiektu, gdyż gorący metal (zobacz producent Pillow Plate) powiększa swoją objętość. Dopiero wraz z zastyganiem jego rozmiary zaczynają się zmniejszać. Następnie wytwarza się rdzenie, odzwierciedlające wewnętrzną budowę określonego przedmiotu oraz montuje się całość w formie odlewniczej - alwro.com.pl.

Przedostatnią fazą jest zalanie jej ciekłym metalem, ostatnim z kolei wyciągnięcie odlewu, wyczyszczenie go oraz poddanie obróbce wykańczającej, by zapewnić ostateczne kształty. Trzeba również nadmienić o metodach odlewnictwa. Pierwszą z nich, a jednocześnie szczególnie popularną, jest odlewanie w formach piaskowych, jednak nie jest to dosyć szczegółowy sposób. Jest także wolny oraz za mało wydajny, by stosować go do seryjnej produkcji.

Co więcej można wyróżnić odlewanie w formach wirujących, kokilach, pod ciśnieniem, a także odlewanie skorupowe i metodą traconego wosku, co zaliczane jest do nowoczesnych technik dających gwarancję najwyższej precyzji.

Mówiąc o obróbce metali można też mieć na względzie wyżarzanie - kliknij tutaj. Polega na ogrzewaniu metali do odpowiedniej temp., wygrzaniu w niej, a następnie ochłodzenie do temp. panującej w otoczeniu. Jest kilka rodzajów wyżarzania, z jakimi dobrze jest się zaznajomić, jeżeli zamierzamy bliżej zająć się tym tematem, np. wyżarzanie ujednorodniające, normalizujące i odprężające, jakie dobieramy w zależności od tego, jakie efekty chcielibyśmy osiągnąć.

Tags: technologia, struktura, wosk, obróbka