Jakie są najbardziej skuteczne metody kontrolowania prędkości obrotowej silników elektrycznych.

Posted on 23/08/2019 7:42am

Silniki elektryczne używane są w bardzo wielu urządzeniach domowych i przemysłowych. Występują w bardzo dużej wprost liczbie rodzajów, od malutkich, mających wielkość kilku milimetrów aż po potężne, ważące kilkaset kilogramów i napędzające równie potężne urządzenia i maszyny.
podpisywanie kartek
Author: Ann
Source: http://www.flickr.com


Silniki przede wszystkim podzielić można na zasilane napięciem zmiennym i stałym, a w ramach obu z tych grup istnieją dalsze podziały. Lecz bez względu na sposób zasilania konieczne będzie sterowanie pracującym silnikiem, czy to w sposób automatyczny czy też ręczny. Ręczne sterowanie odbywa się przez człowieka, który będzie decydował o tym, czy silnik ma się kręcić czy jednak nie. W układach o większym stopniu zaawansowania istnieje również możliwość sterowania prędkością obrotową silnika. Wykorzystuje się do tego różne rodzaje sterowników, a ich rodzaj będzie przede wszystkim zależał od sposobu zasilania. Tego typu układy sterownicze nie tylko będą pozwalać na regulowanie prędkości obrotowej, lecz również na automatyczną realizację określonych działań po otrzymaniu pewnych sygnałów zwrotnych.


Czyszczenie kostki
Author: Bruk Bet
Source: Bruk Bet


W przypadku silników na prąd zmienny do sterowania prędkością obrotową stosuje się przede wszystkim przemienniki częstotliwości - o ich działaniu możesz dowiedzieć się więcej klikając w adres: .

Masz ochotę poszerzyć swą wiedzę z tego tematu? Chcemy Cię wesprzeć. Wystarczy przejść na następną stronę i tam dowiedz się więcej (https://elmet-produkcja.pl/spawanie) wiadomości.

Tak naprawdę złożone są one z dwóch elementów, z jakich jeden będzie zamieniał napięcie sinusoidalne na stałe, a kolejny będzie to robił w stronę przeciwną, ale już z inną częstotliwością. Na dzień dzisiejszy przemienniki częstotliwości są jednymi z najskuteczniejszych metod regulowania prędkości obrotowej silników, więc nie ma się czemu dziwić, że są tak często wykorzystywane. Za to w przypadku silników zasilanych stałym prądem jednymi z często stosowanych układów są sterowniki serwo.

Czy omawiana notatka przekonała Cię do znalezienia analogicznych? Jeśli tak, to kliknij tu oraz poza tym przeczytaj ponadto wypowiedzi na nasz temat (https://www.securityservice.pl/pl/ochrona-pabianice/).

Całościowe układy składają się ze sterownika, siłownika i enkodera, który jest używany jako element sprężenia zwrotnego - żeby zobaczyć, jak to wygląda zerknij na tę stronę.
Na podstawie sygnałów o prędkości obrotowej oraz położenia wału sterownik umożliwia uzyskanie odpowiedniego efektu, na przykład zmiany liczby obrotów. Współczesne sterowniki mogą pracować w kilku trybach, dzięki czemu ich możliwości są rzeczywiście duże.

Tags: Silnik, stal, Urządzenia, zysk