Jak kocioł centralnego ogrzewania reguluje ciepło? Zobacz, aby dowiedzieć się, o co spytać przy zakupie!

Posted on 01/09/2019 7:56am

W pełnym rozkwicie sezon grzewczy. Dla tych z nas, którzy samodzielnie są odpowiedzialni za ogrzewanie domu, jest to epoka częstego zachodzenia do kotłowni. Postawiony w niej piec c.o.


zboże
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com


jest naszym przymusowym kompanem.

Zaciekawił Cię nasz tekst? Zajrzyj więc do kolejnego artykułu i czytaj zamykarki dużo o ciekawiących Cię kwestiach.

Uzupełnianie go jest konieczne co najmniej 2 razy na dzień. Czy kiedykolwiek zastanowiliśmy się, jak on chodzi?


węgiel
Author: Preston Rhea
Source: http://www.flickr.com
Współczesne piece mają możliwość regulacji temperatury, co znaczy, iż przy konkretnej wartości temperatury zamykany jest napływ wody, tak aby ciepło płynu w instalacji domowej nie przeszło wyznaczonego progu. Do takowej kontroli wskazany jest adekwatny czujnik temperatury (). Ma on elementy reagujące na podniesienie (bądź obniżanie) ciepłoty, np.

Zajmują Cię opracowane tu artykuły? Jeżeli tak, to rewelacyjnie - dajemy także dla Ciebie darmowe wejście (www.fmk.pl/podajniki-slimakowe/) do następnej witryny.

przez zmianę napięcia energii elektrycznej w metalu na skutek zmiany jego ciepła. Taka informacja jest później przekazywana do odpowiedniego sterownika, który replikuje na nią określoną akcją.


Taki proces nie udałby się, gdyby nie powiązany z czujką przetwornik temperatury (o przetworniku temperatury). Przekształca on sygnał zmiany temperatury - zazwyczaj dość mizerny - na mocniejszy sygnał elektryczny bądź cyfrowy. Te drugie są w wyższym stopniu odporne na możliwe zakłócenia, dzięki czemu możemy być spokojni, że w ostatecznym rozrachunku pompa umiejscowiona w piecu c.o. zapracuje poprawnie i w dobrym momencie.


Nawiasem mówiąc, to właśnie problemy z działaniem czujnika względnie przetwornika temperatury są najczęstszym powodem przyzwań majstrów od grzania. Powinno się zatem przy kupnie czy też konserwacji kotła spojrzeć, czy użyte są w nim wartościowe fragmenty regulatora.

Tags: dom, ogrzewanie, pompa, elementy